Na czym polega outsourcing?

Spis treści
W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskuje znaczenie słowa, jakim jest outsourcing. Wiele przedsiębiorstw zarówno mniejszych, jak i większych decyduje się na wdrożenie wspomnianego rozwiązania w życie firmy. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, na czym dokładnie polega taka metoda oraz jakie niesie za sobą konkretne korzyści i zagrożenia.
Co to jest outsourcing?
Outsourcing powstał ze skrótu trzech angielskich słów: outside-resource-using. W dosłownym tłumaczeniu oznacza: korzystanie z zasobów zewnętrznych. Natomiast w praktyce wspomniane rozwiązanie polega na przekazaniu przez konkretną firmę wyspecjalizowanemu w tym przedsiębiorstwu: części zadań, projektów lub innych procesów.
Przeczytaj również: Co to znaczy outsourcing i jakie są jego rodzaje?
Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje outsourcingu:
-
kontraktowy, inaczej zewnętrzny,
-
kapitałowy, czyli wewnętrzny.
W pierwszym przypadku wszelkie zadania powierza się zewnętrznej firmie, natomiast w drugim – tworzy się spółkę-córkę, która przejmuje konkretny obszar przedsiębiorstwa. Outsourcing popularny jest w takich branżach jak:
Przeczytaj również: Jakie są główne przewagi outsourcingu nad zatrudnieniem wewnętrznym?
-
informatyka,
-
księgowość,
-
audyt,
-
szkolenia,
-
logistyka,
-
marketing.
Wyróżnić można różne rodzaje outsourcingu, między innymi pracowniczy. Wówczas jest to pewnego rodzaju wynajem pracownika od danej firmy lub agencji, którego oddelegowuje się do wykonania konkretnego zadania lub kilku zadań. Nie należy mylić wspomnianej współpracy z umową zleceniem.
Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać z outsourcingu?
Kiedy korzysta się z outsourcingu?
Pierwszym powodem, dla którego firmy korzystają z outsourcingu to fakt, iż mają możliwość skoncentrowania się na ważniejszych celach. Poboczne zadania zostają przekazane wynajętemu pracownikowi, dzięki czemu pozostała reszta ma więcej czasu na rozwój działalności.
Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu firma zwiększa wydajność swoich pracowników. Drugim jest oszczędność. Przeważnie przedsiębiorstwo wybiera outsourcing, gdy zasoby zewnętrzne są znacznie tańsze niż wewnętrzne.
Zalety i wady outsourcingu
Warto również wspomnieć o korzyściach, jakie niesie za sobą wspomniana metoda:
-
oszczędność pieniędzy, czasu i zasobów,
-
skorzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów,
-
odciążenie zasobów wewnętrznych,
-
zwiększenie elastyczności firmy i pracowników,
-
znacznie krótszy termin realizacji zadań,
-
dostosowanie potrzeb względem klienta,
-
utrzymanie niższego poziomu zatrudnienia w firmie.
Powyżej wymienione zalety outsourcingu należą do jednych z najważniejszych. Jednak kluczowa w tym wszystkim jest oszczędność oraz elastyczność. Należy pamiętać, że błędy również mają tutaj miejsce. Podstawowymi zagrożeniami jest:
-
przesadne skupienie się na redukcji kosztów, a w efekcie do obniżenia jakości świadczonych usług,
-
nagła utrata kontroli nad procesami,
-
wystąpienie ukrytych kosztów.
Wymienione wady outsourcingu są możliwe do uniknięcia. Wystarczy wybrać odpowiednią firmę i stale kontrolować jej działania. Ważne, aby panować nad konkretnym projektem, który przepisuje się w pełni wynajętemu pracownikowi.
Utrata kontroli może doprowadzić do błędu, który w efekcie będzie nieodwracalny i źle wpłynie na wizerunek Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego wybierz działalność z doświadczeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana